Szwajcaria – system polityczny.
System polityczny w Szwajcarii
Do połowy XIX wieku Szwajcaria nie była państwem, tylko konfederacją stworzoną z kilku kantonów. To był taki luźny sojusz. Dopiero w 1848 roku wraz z wprowadzeniem konstytucji Szwajcaria stała się państwem federalnym.
Co się działo dalej?
Rząd centralny przejął obowiązki kantonów w zakresie polityki zagranicznej i finansowej. Dzięki konstytucji nastąpiło połączenie różnych interesów poszczególnych kantonów ze sprawami, działaniami państwa.
Jaką polityczną strukturę ma Szwajcaria?
Warto wspomnieć o tym, że Szwajcaria posiada federalną strukturę państwa. Oznacza to, że występują w niej trzy szczeble polityczne. Należy do nich zaliczyć: rząd federalny, kantony i gminy. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, to zajrzyj na tę stronę: https://www.bk.admin.ch/dokumentation/02070/index.html?lang=de
Rząd w Szwajcarii
Rada Federalna sprawuje władzę wykonawczą. Składa się z siedmiu członków nazywanych Radnymi Federalnymi. Prezydent Federalny każdego roku sprawuje funkcję innego członka. Zadaniem Rady Federalnej jest przede wszystkim reprezentowanie narodu. Rada Federalna ma też swój własny departament, czyli ministerstwo. Cztery największe partie są reprezentowane w rządzie.
Kto wybiera członków rządu, czyli Rady Federalnej?
Członkowie rządu wybierani są przez obie izby parlamentu, czyli Zgromadzenie Federalne (Radę Narodową i Radę Stanu). Więcej informacji na temat rządu w Szwajcarii możesz znaleźć na tej stronie internetowej: https://www.admin.ch/gov/de/start.html.
Parlament w Szwajcarii
Parlament, czyli Zjednoczone Zgromadzenie Federalne jest złożone z dwóch izb o takim samym statusie:
• Rady Narodowej (przedstawiciel narodu);
• Rady Państw (przedstawiciel kantonów).
200 miejsc w Radzie Narodowej jest rozdzielanych proporcjonalnie do liczby ludności pomiędzy kantony.
Rada Stanu ma 46 mandatów: dwa na kanton, jeden na półkanton.
Jakie są funkcje izb parlamentu w Szwajcarii?
Obie izby parlamentu zajmują się między innymi:
• wszystkimi poprawkami do konstytucji,
• zmianami w prawie,
• sprawowaniem kontroli nad administracją federalną.
Jak wyglądają wybory?
Wybory do Rady Narodowej opierają na systemie proporcjonalnym, a do Rady Państw na systemie większościowym.
Wybory parlamentarne odbywają się co cztery lata. Większość miejsc zajmują deputowani czterech największych partii. W parlamencie nie ma ścisłej dyscypliny partyjnej. Bywa tak, że politycy zmieniają partie.
Dalsze informacje na temat parlamentu szwajcarskiego można znaleźć na stronie internetowej: https://www.parlament.ch/de
Jak wygląda prawodawstwo w Szwajcarii?
Jeżeli radny federalny uzna, że potrzebne są zmiany w prawie, to kieruje swoje propozycje do rządu. Jeśli wyrazi on zgodę, to później następuje konsultacja z odpowiednimi zainteresowanymi stronami. Kolejnym etapem jest sporządzenie projektu ustawy. Przekazuje się go do jednej z dwóch izb. Ustawa może wejść w życie tylko wtedy, gdy wyrażą na to zgodę obie izby. To, że propozycje rządu bywają odrzucane przez parlament, jest częścią demokratycznego systemu Szwajcarii. Nie powoduje to kryzysów w rządzie, rezygnacji ministrów, ani utraty wotum zaufania.
Czym jest demokracja bezpośrednia?
Obywatele szwajcarscy mogą nie tylko uczestniczyć w politycznym procesie decyzyjnym (udział w wyborach). Mogą również mieć bezpośredni wpływ na kształtowanie konstytucji i innych ustaw. Szwajcaria jest jednym z państw, w których jest to bardzo dobrze widoczne. Te środki demokracji bezpośredniej są aktywnie wykorzystywane, zarówno na szczeblu krajowym, jak i w kantonach i społecznościach.
Jak wprowadza się poprawki do Konstytucji?
Każdy obywatel ma prawo do wprowadzenia poprawki konstytucyjnej w wyniku popularnych inicjatyw. Są one zazwyczaj uruchamiane dzięki zainteresowaniu stron. Jeśli do wniosku zostanie zebranych co najmniej 100 000 ważnych podpisów, po konsultacji w Parlamencie, to organizowane jest referendum krajowe.
Dzięki powiązaniu z zewnętrznym referendum, głosowanie w sprawie projektu ustawy przyjętego już przez parlament, można zorganizować później. Jeśli w ciągu 100 dni od oficjalnej publikacji projektu ustawy, zostanie zebranych 50 000 ważnych podpisów, odbędzie się również referendum krajowe.
W dodatku zmiany konstytucyjne lub ważne umowy międzynarodowe muszą zostać poddane pod głosowanie obywateli. Wtedy organizuje się obowiązkowe referendum.
Aby danym projekt został przyjęty, potrzebne jest „podwójne tak” . Oznacza to, że musi zdobyć większość głosów obywateli i kantonów.
W dzisiejszych inicjatywach i referendach frekwencja wynosi zwykle około 40%. Nie jest to dużo. Z tego względu wprowadzono nawet możliwość listownego głosowania. Aby zwiększyć ilość głosujących osób, Szwajcaria zastanawia się nawet nad głosowaniem elektronicznym, czyli przez Internet.
Dwa kantony – Appenzell Innerrhoden External i Glarsexterner nadal zachowują tak zwane Landsgemeinden. Z tego względu wyborcy raz w roku zbierają się na wolnym powietrzu, aby zagłosować w sprawie dokumentów legislacyjnych. Appenzell Innerrhoden wybiera w ten sposób również władze kantonalne.
Strona Appenzell Innerrhoden External: https://www.ai.ch/de/politik/sitzung/
Strona Glarsexterner: https://www.landsgemeinde.gl.ch/
Dalsze szczegóły dotyczące funkcjonowania demokracji bezpośredniej w systemie politycznym Szwajcarii, znajdują się na następujących stronach internetowych:
• https://www.eda.admin.ch/aboutswitzerland/de/home/politik/uebersicht/politisches-system-der-schweiz—fakten-und-zahlen.html
• https://www.swissinfo.ch/ger/direktedemokratie
źródło; https://www.eda.admin.ch/aboutswitzerland/de/home/politik/uebersicht/politisches-system-der-schweiz—fakten-und-zahlen.html