Szwajcaria – Pozwolenia na pobyt, jak je uzyskać?
Pozwolenie na pobyt – dla kogo? Jak je uzyskać?
To, czy otrzymasz pozwolenie na pobyt w Szwajcarii zależy od kilku kwestii.
Pochodzenie.
Zameldowanie w Szwajcarii.
Praca lub środki finansowe do życia.
Partner, który już ma pozwolenie na pobyt, mający wystarczające środki finansowe.
O rodzajach pozwoleń na pobyt, oraz o tym co może się stać, gdy stracisz pracę, nawet w momencie gdy masz już pozwolenie na pobyt.
Czytaj dalej:)
1. Obywatele pochodzący z UE i EFTA
W Szwajcarii występuje podwójny system dla osób, które chcą uzyskać tutaj pozwolenie na obyt. Obywatele pochodzący z UE i EFTA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób.
(Początkujący) Możesz przebywać w Szwajcarii przez trzy miesiące, by szukać dla siebie pracy. Można ten czas przedłużyć o kolejne trzy miesiące (w sumie masz 6msc na znalezienie pracy) i uzyskać pozwolenie , ale musisz pokazać, że dysponujesz finansami na przeżycie tych kolejnych trzech miesięcy. W czerwcu 2016 roku Wielka Brytania postanowiła wyjść z Unii Europejskiej. W czasie negocjacji ustalono, że nadal będzie ona członkiem UE. Z tego względu dalej będzie miała prawo do swobodnego przepływu osób. Nie wiadomo jeszcze jaki wpływ na obywateli brytyjskich będzie miał Brexit i czy będą oni mogli pracować w Szwajcarii.
2. Obywatele z tak zwanych krajów trzecich
Mają do nich zastosowanie bardziej surowe zasady.
Zanim wjadą do Szwajcarii muszą mieć:
• umowę o pracę;
• pozwolenie na pobyt.
Oferta pracy nie zapewnia uzyskania pozwolenia na pracę.
3. Członkowie rodzin cudzoziemców
Członkowie rodzin cudzoziemców mają prawo bez względu na ich obywatelstwo do osiedlania się w Szwajcarii.
Muszą jednak spełnić następujący warunek. Członkiem rodziny cudzoziemca musi być:
• małżonek;
• dzieci poniżej 21 roku życia lub krewni w odniesieniu, do których dana osoba ma prawo do opieki, niezależnie od wieku.
Co musi zrobić obywatel UE lub EFTA, aby uzyskać pozwolenie na pobyt?
Obowiązuje tutaj zasada swobodnego przepływu osób, która weszła w życie w 2002 roku. Od tego momentu była wiele razy aktualizowana. Zgodnie z nią obywatele UE i EFTA mają prawo do:
• przyjazdu do Szwajcarii;
• osiedlania się w tym kraju;
• poszukiwania pracy;
• zakładania własnej działalności.
Imigracja obywateli z Bułgarii, Rumunii i Chorwacji opiera się obecnie na przydziałach i zasadach priorytetu krajowego.
Szczegółowe przepisy dla każdego kraju UE i EFTA można znaleźć na stronie internetowej State Secretariat for Migration SEM: https://www.sem.admin.ch/sem/de/home/themen/fza_schweiz-eu-efta/eu-efta_buerger_schweiz.html
Jakie są kategorie pozwoleń na pobyt dla obywateli UE / EFTA?
1. Obywatele UE / EFTA bez zezwolenia mogą pracować w Szwajcarii 0-3 do trzech miesięcy, a dokument umożliwiający taką prace nazywa się Meldeverfahren i możesz złożyć wniosek elektroniczny tutaj https://meweb.admin.ch/meldeverfahren/. Jeżeli zatrudnienie trwa dłużej, to zależy zarejestrować się w gminie i starać się o zezwolenie na pobyt.
2. Zezwolenie na pobyt krótkoterminowe
Okres ważności tego pozwolenia jest zależny od czasu obowiązywania umowy o pracę. Zazwyczaj jest to od 3 do 12 miesięcy. L-Ausweis jest przyznawane osobom, które mają umowę na czas określony (nie dłuższy niż rok). Kartę L można odnowić po roku. Podatki są potrącane u źródła (nie trzeba się rozliczać, ale można). W wyjątkowych przypadkach może zostać wydłużony do 24 miesięcy, gdy pracodawca się nie zmieni. W zakres tego zezwolenia wchodzą również staże w ramach szkolenia lub dalszej edukacji.
Obywatele „starych” krajów UE, krajów UE17 / EFTA, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą przez okres krótszy niż trzy miesiące lub są wysyłani do Szwajcarii przez firmę z obszaru UE-17 / EFTA w delegacje trwające krócej niż 90 dni, nie muszą mieć zezwolenia na pobyt. Muszą się jednak zarejestrować. Mogą to zrobić przez internet. Zarejestrowanie się jest wymagane jeszcze przed rozpoczęciem pracy.
Odnosi się to również do obywateli innych państw członkowskich UE. Obywatele krajów spoza UE mogą być wysyłani do Szwajcarii na krótkoterminowe zlecenia bez zezwolenia na pobyt, gdy są zintegrowani z europejskim rynkiem pracy przez co najmniej rok.
Szczegółowe informacje znajdują się na tej stronie internetowej: https://www.sem.admin.ch/content/sem/de/home/themen/fza_schweiz-eu-efta/meldeverfahren.html
3. Zezwolenie na pobyt (karta B)
Zezwolenie to jest wydawane osobom, które:
• mają umowę o pracę na czas nieokreślony lub co najmniej 12 miesięcy.
Zezwolenie na pobyt jest ważne przez 5 lat i może zostać przedłużone na kolejne 5 lat, gdy te wymienione powyżej warunki nadal będą spełnione. Podatki są potrącane bezpośrednio u źródła (nie trzeba się rozliczać, ale można)
Moje doświadczenie
Pozwolenie B może być również wydane na okres 2 lat tak jak to było w moim przypadku z racji tego, że pracowałem w Liechtensteinie z umową na czas nieokreślony.
Uwaga!
To zezwolenie może być skrócone do jednego roku, gdy osoba jest bezrobotna przez ponad 12 kolejnych miesięcy.
Prawdziwa historia
Znana mi osoba miała pozwolenie B ważne jeszcze przez 3 lata i w momencie gdy straciła pracę była na zasiłku długi czas to urząd cofnął pozwolenie na pobyt z B na pozwolenie L z 6 miesięcznym okresem na znalezienie pracy!
Kto może otrzymać kartę B?
• osoby, które należą do rodziny (żona/mąż, dzieci) osoby posiadającej pozwolenie B
• osoby, które osiedlają się w Szwajcarii, i mają wystarczające środki finansowe, ale jeszcze nie mają pracy zarobkowej;
• osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą w Szwajcarii i mogą udowodnić, że są niezależne finansowo, mogą otrzymać zezwolenie na pobyt na okres 5 lat.
4. Zezwolenie na osiedlenie się (karta C)
Obywatele 15 „starych” państw UE i państw EFTA mogą otrzymać stałe zezwolenie na osiedlenie się, gdy nieprzerwanie przez 5 lat przebywają w Szwajcarii. Obecnie członkowie innych krajów UE otrzymują kartę C po regularnym nieprzerwanym 10-letnim pobycie. Podatki nie są potrącane bezpośrednio od ich wynagrodzenia (obowiązek rozliczania się).
5. Osoby dojeżdżające do pracy za granicą (karta G)
Kto może otrzymać kartę G?
• cudzoziemcy, którzy na stałe zamieszkują za granicą oraz
• pracują w szwajcarskiej strefie przygranicznej.
Strefy przygraniczne zostały unormowane w umowach pomiędzy Szwajcarią a sąsiadującymi z nią państwami. Oznacza to, że obywateli UE17 i EFTA nie obowiązują już te przepisy. Jednak wszystkie osoby, które dojeżdżają do pracy za granicą muszą wracać do swoich domów co najmniej raz w tygodniu.
Więcej informacji na temat zezwolenia na dojeżdżanie do pracy za granicą znajdziesz na tej stronie internetowej: https://www.sem.admin.ch/content/sem/de/home/themen/aufenthalt/eu_efta/ausweis_g_eu_efta.html
Obywatele pochodzący z państw spoza UE / EFTA
Dla obywateli z państw trzecich dostęp do tego rodzaju zezwoleń jest o wiele bardziej utrudniony.
Pracownicy spoza krajów UE lub EFTA muszą mieć:
• pewną ofertę pracy;
• zezwolenie na pracę przed przyjazdem do Szwajcarii.
Osoba z kraju trzeciego może zacząć pracę dopiero wtedy, gdy:
• posiada odpowiednie kwalifikacje;
• nie może znaleźć pracy w Szwajcarii ani w strefie ekonomicznej UE / EFTA.
Pracodawca musi udowodnić, że bardzo intensywnie poszukiwał pracownika wśród szwajcarskich pracowników lub osób z obszaru UE / EFTA. Ilość zezwoleń na pracę dla obywateli państw trzecich jest ograniczona.
Kto ma największe szanse na uzyskanie pozwolenia na pracę w Szwajcarii?
Menedżerowie, specjaliści oraz osoby z wysokimi kwalifikacjami, czyli osoby z wyższym wykształceniem i bogatym doświadczeniem zawodowym, mają największe szanse, żeby uzyskać pozwolenie na pracę w Szwajcarii. Czasami wymaganiem jest też, żeby kandydaci umieli posługiwać się co najmniej jednym z języków narodowych, czyli niemieckim, francuskim lub włoskim.
Poza tym w niektórych sytuacjach obywatele państw trzecich mogą uzyskać pozwolenie na pobyt na:
• okresowe zadania dydaktyczne;
• realizację wspólnych przedsięwzięć;
• przeniesienie kierowników lub specjalistów;
• przeniesienie określonych stanowisk kulturalnych i artystycznych.
Ile trwa uzyskanie pozwolenia na pobyt?
Procedura udzielenie pozwolenia na pracę jest zależna od indywidualnej sytuacji.
W nieskomplikowanych przypadkach, w których wszystkie niezbędne dokumenty są dostępne i nie wymagają dogłębnych analiz, na przykład przy przeniesieniu kierownika, cała procedura może się zamknąć w okresie trzech tygodni. Jednak zazwyczaj trwa to kilka miesięcy.
Więcej informacji znajduje się na stronie: https://www.sem.admin.ch/content/sem/de/home/themen/arbeit/nicht-eu_efta-angehoerige.html
Kto wydaje zezwolenia?
Za wydawanie zezwoleń odpowiadają kantony. W dodatku potrzebują one zgody rządu federalnego. Dokładne informacje dotyczące formalności, czyli gdzie należy złożyć wniosek, jakie formularze trzeba wypełnić, jak długo się czeka na zezwolenie podają władze kantonu. Lista kantonów jest dostępna na stronie internetowej urzędu do spraw pracy i migracji: https://www.sem.admin.ch/sem/de/home/ueberuns/kontakt/kantonale_behoerden/adressen_kantone_und.html
W dodatku na tej stronie internetowej zostały umieszczone informacje dotyczące procedury rejestracji: https://www.sem.admin.ch/content/sem/de/home/themen/arbeit/nicht-eu_efta-angehoerige/verfahrensablauf.html
Jak wygląda procedura rejestracji?
Obywatele UE / EFTA, którzy mieszkają w Szwajcarii przez ponad trzy miesiące i / lub chcą podjąć pracę zarobkową muszą zarejestrować się w ciągu 14 dni od przyjazdu do gminy. Należy się zarejestrować jeszcze przed podjęciem pracy.
W odniesieniu do obywateli innych państwo stosuje się te same terminy. Gdy ktoś rozpocznie pracę w Szwajcarii, to pracodawca zazwyczaj załatwia wszystkie formalności jeszcze przed przyjazdem pracownika. Po wypełnieniu wszystkich formularzy trzeba je przesłać do ambasady szwajcarskiej lub konsulatu, aby uzyskać wizę.
Po przyjeździe do Szwajcarii należy się zarejestrować w gminie w ciągu 14 dni. Zazwyczaj gmina przekazuje dokumenty do odpowiedniego organu kantonu, który wyda zezwolenie na pobyt (kartę L, B lub C).
Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania się?
Żeby zarejestrować się w gminie, trzeba mieć następujące dokumenty:
• ważny paszport,
• zdjęcia paszportowe,
• umowę o pracę,
• potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego,
• dokumenty odnoszące się do stanu cywilnego.
Wymagania dotyczące wydawania zezwoleń są bardzo różne. Dlatego przed udaniem się do urzędu, warto skontaktować się z kantonem, jakie dokumenty będą potrzebne.
Adres właściwego organu można znaleźć na tej stronie internetowej: https://www.sem.admin.ch/sem/de/home/ueberuns/kontakt/kantonale_behoerden/adressen_kantone_und.html
źródło; https://www.swissinfo.ch/ger/arbeitsbewilligungen/29082954
źródło obrazka; keystone